(1810-1836)
Český básník a prozaik. Původní jméno Ignác Mácha počeštil do podoby Hynek, a jak bylo v obrozeneckých časech obvyklé, doplnil jej druhým jménem Karel. Byl představitelem českého romantismu a je považován za zakladatele moderní české poezie. Lyrickoepická skladba Máj je jednoznačně vrcholem jeho díla.
Karel Hynek Mácha jejím textem zcela opustil někdejší básnické zvyklosti a vydal se na odvážnou cestu romantismu, za jehož hlavní postavu je právem považován.
Za bezmála dvě stě let měl již mnoho podob, leč právě toto vydání je a patrně i bude považováno za jedno z nejromantičtějších.
Nejslavnější Máchovo dílo bylo opatřeno ilustracemi významného výtvarníka Martina Augustína, který neuvěřitelně empatickým způsobem zachytil atmosféru historicky největšího básnického dramatu.
Pro dílo Martina Augustína je typické kombinování jemnosti, citu a dokonalého výtvarného umění s tradiční ruční technikou.
Publikace je vytištěna pěti barvami v kombinaci s tiskovým 3D lakem a ražbou zlatou fólií na papíru Artic Volume White 150 g/m2
Jedna z nejvýznamnějších evropských knihvazačských dílen každou knihu ručně sešila a svázala do bílé kůže. Dílna Richarda Mayera sídlí v německém Esslingenu a svou metodou ručního vázání navazuje na tradiční dovednosti starých mistrů.
Ruční práce přední české sklářské dílny Novotný Glass studio v Novém Boru, v kraji K. H. Máchy. Slza byla tvarovaná z bezolovnatého křišťálu a je opatřena certifikátem pravosti, každá je originálním sklářským dílem.
každá byla ručně tvarována sklářem Ondřejem Novotným z Novotný Glass Studio v Novém Boru. Sledujte úžasné řemeslo sklářského mistra.
Nádherná litografie Martina Augustína, vytvořená jako speciální edice pro publikaci Máj - ve dvou motivech.
se Karel Hynek Mácha připravil o řadu příznivců, ba i přátel, jež text tohoto díla považovali za urážlivý a hlasitě bědovali nad tím, že se Mácha vzdal tématu národního, jak bylo v obrozeneckých časech zvykem.
má čtyři zpěvy a dvě intermezza a byla inspirována skutečnou událostí starou zhruba půl století před jejím velkolepým zpracováním v díle s tak prostým a láskyplným názvem Máj.
Svůj doslov knize věnoval přední současný odborník na český romantismus 19. století
Mgr. Michal Charypar, Ph. D. z Ústavu pro českou literaturu AV ČR.
Kouzlo básnického slova, jedinečné spojení zvuku, obrazu a významu tvoří z Máje dílo mimořádné apelativnosti.
Kvalitě básně pak odpovídá i její bezprecedentní ohlas. Máchův Máj prostupuje celou moderní českou kulturou.
(M. Charypar)
Byl pozdní večer – první máj –
večerní máj – byl lásky čas.
Hrdliččin zval ku lásce hlas,
kde borový zaváněl háj.
Navzdory velmi krátkému životu je stopa K. H. Máchy jedna z nejhlubších a nejsledovanějších. Jeho vliv na českou literaturu a její směřování je nebetyčný. Právem je považován za hlavního představitele českého romantismu a zakladatele moderní české poezie. Byl jedním z národních buditelů a pro samotné národní obrození mělo jeho dílo velký význam. Miloval přírodu, do které podnikal časté výlety, a právě jeho láska k přírodě, ale také dost možná citlivá až přecitlivělá povaha byly hlavními elementy básně Máj. Máj je Máchovým vrcholným dílem. První záznamy o práci na tomto pozoruhodném textu se datují již rokem 1834. Vyšel ovšem až roku 1836, kdy jej vydal sám Mácha. Máj je tak jedinou knihou, která vyšla za jeho života. K neštěstí nás všech byl rok 1836 současně Máchovým rokem posledním. Jeho předčasná smrt byla pro Čechy velkou bolestnou ztrátou.
Spojení Martina Augustína s dílem Karla Hynka Máchy je jakousi živoucí pointou jeho poetické duše, kterou obdivuhodným způsobem promítá do svého díla, ať už jde o malbu, kresbu, grafku nebo knižní ilustraci. Je absolventem pražské Vysoké školy uměleckoprůmyslové a první mezinárodní ocenění získal už v roce 1995 po stáži na Vysoké škole ve švýcarském Luzernu. Jednalo se tehdy o speciální cenu na Bienále ilustrací v Teheránu. Je to jeden z nejuznávanějších výtvarných umělců současnosti s dlouhou řadou kolektivních i individuálních výstav v důležitých centrech výtvarného umění v Praze, Bratislavě, Vídni, Antverpách, Haagu, Paříži, Mexico City, New Yorku. Dílo Martina Augustína se nachází v majetku galerijních institucí, ale také v soukromých sbírkách. Jeho pojetí básně všech básní Máj je naprosto výjimečné.
jedinečnou atmosféru Máchovu geniálnímu textu dotváří nebývale nápadité a propracované grafcké řešení, které laskavým a ohleduplným způsobem spojuje jemné a citlivé ilustrace Martina Augustína s nejslavnější českou básní všech dob. Jeho autorkou je široce respektovaná a výtvarnou invencí kypící Barbara Baloghová, které se první umělecké vlivy dotkly již v útlém věku, kdy vyrůstala v blízkosti svého dědečka, akademického malíře Juliuse Balogha. Během své kariéry se pohybovala výhradně v oblastech umění a designu, ať už na pozici umělecké ředitelky reklamní agentury, nebo coby autorka knižního designu, knižních obálek a výjimečných knižních projektů v Česku i na Slovensku. Za svou práci získala v obou zemích řadu ocenění jako například Zlatou pecku, dvakrát Zlatý klinec, dvakrát Bronzový klinec a dvakrát cenu Nejkrásnější knihy Slovenska.